ناشر کتابهای کنکور نیز فقط به فروش هرچه بیشتر کتابهایش فکر می کند

folder_openاخبار تحصیلی
commentبدون دیدگاه

اغلب کسانی که در ورک شاپ ها و جلسات مشاوره ی من شرکت می کنند، می پرسند : « شما که در دانشگاه استنفورد تحصیل کرده و در زمینه مشاوره ی مدیریت مطرح هستید چرا مشاوره ی تحصیلی می دهید؟ »

پاسخ من بسیار ساده است: « زیرا در دنیای مشاوره تحصیلی و کنکور هیچ چیز سرجایش نیست ».

متأسفانه همانند سایر ارکان جامعه عده ای بیسواد و منفعت طلب به یکباره دلشان برای دانش آموزان کشور می سوزد و تصمیم می گیرند تا علم نداشته ی خود را نثار این عزیزان کنند. تکنیک آلفا ، مهندسی معکوس ، هیپنوتیزم ، بمب انرژی ، فیلم های کنکور ، کلی زیست در ۳۶ ساعت و اخیرا فردی که در شبکه ی ۵ سیما مدعی شده است کل کنکور را در ۱۰ روز جمع می کند…

نمی دانم چرا اغلب مردم دوست دارند تا شعارهای فریبنده و جذاب تبلیغاتی بشنوند، گویی شنیدن حرفهای دروغ حالشان را حسابی خوب می کند.

مشاور تحصیلی ای که مدام مدعی است هرکسی شاگردش بوده در کنکور دینی را صد زده است، حتی بقال محل نیز به کمک او دینی صد زده است اخیرا در رسانه ی سراسر فیک ملی که هدفش صرفا کسب درآمد از محل تبلیغات کنکوری است، مدعی شده است که مبدع تکنیک آلفا بوده و آنرا در کشور به ثبت رسانده است؛ در حالیکه متد آلفا چندین دهه قبل توسط خوزه سیلوای آمریکایی ابداع کرده است و سالها پیش یکی از مترجمان کشورمان نیز کتاب او را به فارسی ترجمه کرده است.

از آن طرف ناشر کتابهای کنکور نیز فقط به فروش هرچه بیشتر کتابهایش فکر می کند و بعد تصور می کند بهشت را می توان با پول و تظاهر خرید. یعنی به بهانه ی انجام کار خیر در ماه محرم چند ایستگاه صلواتی ایجاد کرد و با پول حاصله از کتابهای کنکور مردم دین دار کشور را نیز فریب داد.
مدتی پیش برای بررسی کتابهای کنکور بازار به سراغ یکی از فروشندگان این کتابها رفتم. بحث واقعی یا غیرواقعی بودن تیراژ کتابهای کنکور پیش آمد، فروشنده ی جوان می گفت: « قاعدتا در صفحه نخست کتابی که برای اولین مرتبه وارد بازار می شود، نوبت چاپ می بایست « چاپ اول » درج شود. اما فلان کتاب را ببینید؛ نوبت چاپ را زده است: شماره ۱۰
اما این مسئله ی دردناکتری که این جوان بدان اشاره کرد این بود که می گفت: « یکبار من خودم شخصا در مدت شش ماه حدود ۳۰۰۰۰ جلد از یک کتاب کنکور را بفروش رساندم. در حالیکه ناشر مدعی بود که از این کتاب با همان شماره چاپ فقط ۱۰۰۰۰ نسخه چاپ کرده است. از طرفی شما اینرا هم در نظر بگیرید که در طی این شش ماه من تنها فروشنده ی این کتاب نبوده ام و صدها شاید هم هزاران فروشنده ی دیگر از این کتاب فروخته اند، آقای تهرانی به نظر شما چرا ناشر اصرار دارد تا تیراژ کتابهایش را پایین نشان دهد؟ »
به ایشان عرض کردم: « این ترفند زشت و غیراخلاقی برای این است که ناشر فقط به اندازه همان میزانی که در صفحه اول کتاب اعلام کرده است به او حق الزحمه بپردازد. »

از همه دردناکتر این است که همین ناشر در ماههای رمضان و محرم گذشته از قبال همین پولهای حرامی که کسب کرده بود نذر تبلیغاتی راه انداخت و با ایجاد چند ایستگاه صلواتی تلاش کرد تا خود را فردی دین دار و خیر نشان دهد حال آنکه هدف اصلی افزایش فروش کتابهایش است. او حتی به این نیز بسنده نکرد و با نمایش وقف و توزیع صدها هزار جلد کتاب که از فروشگاههایش برگشت خورده بود و بقولی زمان چاپش برای کنکور بعدی مناسب نبود سعی کرد تا وجهه ی خوبی از خود به نمایش بگذارد.

Related Posts

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست